top of page

EMDR 
 

EMDR (Eye Movement Desensitization) - czyli terapia odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych.

Francine Shapiro, amerykaÅ„ska psycholog kliniczna, wprowadziÅ‚a terapiÄ™ EMDR w celu przetwarzania traumatycznych wspomnieÅ„. Jej gÅ‚ównym celem byÅ‚o skierowanie tych wspomnieÅ„ z negatywnych do bardziej adaptacyjnych form, poprawiajÄ…c w ten sposób funkcjonowanie jednostki. Francine Shapiro odkryÅ‚a, że szybkie, powtarzajÄ…ce siÄ™ ruchy oczu majÄ… znaczÄ…co redukujÄ…cy wpÅ‚yw na poziom lÄ™ku doÅ›wiadczanego przez jednostkÄ™, która uprzednio przeżyÅ‚a traumÄ™.

​

Organizm ludzki posiada wbudowany psychofizjologiczny system przetwarzania informacji, którego celem jest utrzymanie równowagi na poziomie fizjologicznym. Dane sÄ… analizowane do momentu osiÄ…gniÄ™cia adaptacyjnego rozwiÄ…zania, co oznacza stworzenie odpowiednich poÅ‚Ä…czeÅ„ w mózgu pozwalajÄ…cych na naukÄ™ i przechowywanie przydatnych schematów dotyczÄ…cych przeżywania i dziaÅ‚aÅ„, co pomaga radzić sobie zarówno z trudnymi wydarzeniami, jak i codziennym stresem.​

​

W wyniku poważnej traumy, ten naturalny system przetwarzania informacji może przestać prawidÅ‚owo funkcjonować. Informacje uzyskane podczas traumatycznego doÅ›wiadczenia, zawierajÄ…ce obrazy, dźwiÄ™ki, emocje i odczucia fizyczne, mogÄ… być przechowywane w sposób dysfunkcjonalny, nieprawidÅ‚owo przetworzony,  W rezultacie, gdy jakieÅ› zdarzenie z przeszÅ‚oÅ›ci staje siÄ™ teraźniejszoÅ›ciÄ…, pojawiajÄ… siÄ™ nieadaptacyjne reakcje, przeżywanie wciąż tych samych, pierwotnych i równie intensywnych emocji.

​

Jak działa EMDR ???
​

W trakcie terapii EMDR , podczas bilateralnej stymulacji obu póÅ‚kul w tym samym czasie, dochodzi do skutecznego przeksztaÅ‚cenia zmagazynowanych treÅ›ci poznawczych poprzez zintegrowanie zakodowanego doÅ›wiadczenia w odpowiednich strukturach mózgu. Proces ten umożliwia efektywne poÅ‚Ä…czenie traumatycznego wydarzenia z caÅ‚Ä… gamÄ… innych doÅ›wiadczeÅ„, co przyczynia siÄ™ do jego odseparowania od bieżącej Å›wiadomoÅ›ci. Za sprawÄ… skutecznego wÅ‚Ä…czenia urazu w kontekst szerszy niż tylko jego negatywny wymiar, traumatyczne wydarzenie przestaje dominować nad codziennym funkcjonowaniem. To, co wczeÅ›niej mogÅ‚o być źródÅ‚em zakÅ‚óceÅ„, staje siÄ™ jedynie jednym z elementów przeszÅ‚oÅ›ci – "rozdziaÅ‚em zamkniÄ™tym". W efekcie wspomnienie tego wydarzenia nie oddziaÅ‚uje już destrukcyjnie na nasze codzienne życie. Terapia EMDR umożliwia nam odnalezienie równowagi i spokoju, pozwala na przewartoÅ›ciowanie traumatycznego doÅ›wiadczenia i przeksztaÅ‚cenie go
w konstruktywny element naszej historii życiowej.

​

​

​

​

​

EMDR - stymulacja bilateralna

Kiedy i dla Kogo Terapia EMDR ???

PoczÄ…tkowo opracowana jako narzÄ™dzie wspomagajÄ…ce osoby po przeżyciu traumy i intensywnych stresorów, zdobyÅ‚a uznanie przede wszystkim w kontekÅ›cie leczenia PTSD.
Aktualne badania naukowe sugerujÄ…, że EMDR jest skuteczny również w przypadku wielu innych trudnoÅ›ci psychicznych:

  • zaburzenia lÄ™kowe,

  • depresja,

  • uzależnienia,

  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,

  • zaburzenia nastroju,

  • zaburzenia odżywiania,

  • zaburzenia osobowoÅ›ci.

Terapia EMDR jest uniwersalnÄ… metodÄ… i może być stosowana niezależnie od wieku czy stanu zdrowia fizycznego Pacjentów (nie ma przeciwwskazaÅ„ w przypadku osób chorych na choroby przewlekÅ‚e lub nowotworowe). 

 

Fazy EMDR

EMDR składa się z ośmiu faz:


 

Faza 1 w EMDR
Faza 2 w EMDR
Faza 3 w EMDR
Faza 4 w EMDR
Faza 5 w EMDR
Faza 6 w EMDR
Faza 7 w EMDR
Faza 8 w EMDR
Bibliografia
bottom of page